Barwa diamentów
Idealnie czysty diament powinien składać się wyłącznie z atomów węgla ułożonych w regularny system krystalograficzny. W rzeczywistości jednak atomy węgla mogą być zastąpione przez inne pierwiastki, a struktura krystaliczna może ulec niewielkim deformacjom. Te subtelne różnice w budowie sprawiają, że każdy diament jest unikalny – nawet jeśli pochodzi z tego samego surowego kryształu.
Barwa diamentu a budowa chemiczna
Badania wykazały, że około 30 pierwiastków może pojawić się w strukturze krystalicznej diamentu, zastępując atomy węgla. Większość z nich występuje w ilościach śladowych, nie wpływając na właściwości diamentu. Jednak obecność takich pierwiastków jak azot, bor, wodór czy glin może znacząco wpłynąć na niektóre cechy fizyczne, w tym na barwę.
Azot jest pierwiastkiem, który najczęściej oddziałuje na strukturę diamentu, przyczyniając się do powstania żółtych odcieni. Sposób ułożenia atomów azotu w sieci krystalicznej wpływa na intensywność i nasycenie barwy.
Chociaż diamenty zazwyczaj kojarzone są z białą barwą – im bardziej bezbarwny, tym cenniejszy – występują one również w szerokiej gamie kolorów. Tzw. diamenty o barwach fantazyjnych (fancy colours) są niezwykle rzadkie i wysoko cenione. Ich wartość wzrasta wraz z intensywnością zabarwienia. Statystycznie tylko 1 karat na 10 000 karatów wszystkich wydobywanych diamentów to diamenty o fantazyjnych barwach.
Powstawanie barwnych diamentów
Kolory diamentów są wynikiem różnych procesów:
- Niebieski – obecność boru.
- Niebieskie i fiołkowe odcienie – wpływ wodoru.
- Zielony – naturalne napromieniowanie w skorupie ziemskiej.
- Czarne – nagromadzenie inkluzji grafitu.
- Różowy i brązowy – przesunięcia w strukturze krystalicznej.
Przy zakupie kolorowych diamentów należy zwrócić uwagę na certyfikat, który określa, czy barwa jest naturalna (colour origin - natural) czy uzyskana sztucznie w laboratorium (treated).
Skala barw diamentów
W latach 50. XX wieku Gemological Institute of America (GIA) stworzył skalę klasyfikacji diamentów w ramach systemu 4C. Skala barw diamentów w tej klasyfikacji rozpoczyna się od litery D (najbardziej bezbarwne) i kończy na Z (z wyraźnym odcieniem). Diamenty o barwach D-F są uważane za najcenniejsze, podczas gdy barwy G-H mają wartość komercyjną, a dalsze klasy wykazują coraz bardziej zauważalne zabarwienie.
Barwa diamentów North Diamonds
Diamenty wytwarzane w laboratorium metodą CVD (Chemical Vapor Deposition), które oferuje North Diamonds, należą do klasy Type IIa, co oznacza, że są całkowicie wolne od zanieczyszczeń takich jak azot czy bor. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie kamienie z najwyższej półki barwowej – DEF, które cechuje nieskazitelna biel.
Dzięki rygorystycznym standardom produkcji i selekcji, diamenty North Diamonds gwarantują doskonałą jakość oraz wyjątkowy blask, spełniając najwyższe oczekiwania naszych klientów.